Nákup nad 99€ Vám doručíme ZADARMO

Možnosti prepravy lyží v aute

Kam s nimi?
Možnosti prepravy lyží v aute.

Zima je opäť za dverami a my lyžiari, ktorí nebývame rovno „pod vlekom“, sa na svoj obľúbený svah potrebujeme nejako dopraviť. Najčastejšie pravdepodobne autom a samozrejme s lyžami a celou výstrojou. Tí lyžiari, ktorí túto otázku ešte nemajú vyriešenú, možno budú mať dilemu aký spôsob prepravy lyží zvoliť. Prevážať lyže len tak v kabíne auta, so sklopeným zadným sedadlom sa síce javí možno ako najjednoduchšie riešenie, ale je to vrcholne nebezpečné. Pri prudkom brzdení, alebo zrážke, môžu lyže v aute spôsobiť viac škody a zranení než samotná nehoda. A pri nebodaj pretočení auta cez strechu, budú lyže v kabíne pôsobiť ako nože v mixéri čo určite nikto nechce ani vidieť, nie to zažiť...

Preto sa pozrime na všetky legálne a hlavne bezpečné spôsoby ako prepravovať lyže, s ich prednosťami či nevýhodami.

lyže1

 

Zabudovaný vak na lyže

Niektoré automobily majú už od výroby v sklopnej lakťovej opierke zadných sedadiel zabudovaný prepravný vak. Lyže doň z priestoru kufra vsuniete a vak v kabíne auta ukotvíte jeho vlastným bezpečnostným pásom. V prípade nehody tak lyže nebudú lietať po aute. Vďaka vaku z nich tiež nebude stekať na sedadlo roztopený sneh z lyží po lyžovačke. Vak na lyže je originálne príslušenstvo auta z výroby, nedá sa dokúpiť.

lyže2

lyže4  lyže3

+ Ak je vaše auto vybavené vakom na lyže, do prepravy lyží nemusíte investovať nič.

+ Žiaden vplyv na jazdné vlastnosti auta.

- Vak pojme spravidla maximálne dva páry lyží. Viac sa tam nezmestí.

- Lyže ako v kabíne, tak aj v kufri auta zaberajú priestor, ktorý môže pri balení na dovolenku chýbať.

- Ak vaše auto vak nemá, musíte čítať ďalej :)

 

 Strešný box


"Truhla“ na streche auta je asi najznámejší a najpoužívanejší spôsob prepravy lyží. A to oprávnene. Pretože do boxu môžete naložiť nielen viacero párov lyží či snowboardov, ale aj lyžiarske palice, prilby, lyžiarky či inú batožinu. Rovnako dobre ho využijete aj pri letných dovolenkách napríklad k moru. Strešných boxov je na trhu pomerne veľké množstvo a spôsobu, akým si ten správny pre vás vybrať, sa budeme venovať v samostatnom článku. Každopádne ale musíte mať na pamäti, že okrem boxu si musíte zaobstarať aj strešné nosiče (priečniky) na ktoré sa box na aute nasadzuje.

lyže5

Nevýhodou strešných boxov je ich neskladnosť. Ak bývate v paneláku a nemáte garáž, veľkú pivnicu alebo iné miesto kde môžete box skladovať, bude vám robiť starosť kam s ním ak ho práve nepotrebujete na aute. 

Taktiež montáž a demontáž boxu musia robiť dvaja. Riešením môže byť aj box si na dovolenku požičať. Dnes sú požičovne strešných boxov takmer v každom väčšom meste.

Ďalšou vecou s ktorou treba počítať je určitý vplyv strešného boxu na jazdné vlastnosti auta. Pri jazde s ním sa čiastočne zvýši spotreba a hlučnosť auta (obe sú dosť závislé od zvoleného modelu boxu).

+ Dostatočný priestor nielen pre lyže ale aj ostatné príslušenstvo.

+ Dobrá ochrana lyží pri transporte.

+ Využiteľnosť aj v lete.

- Spravidla vyššia obstarávacia cena.

- Problém so skladovateľnosťou.

- Vplyv na spotrebu auta.

 

Nosiče lyží na strechu

.. pre spôsob ich otvárania nazývané ako „nožnicové“. Asi najpoužívanejšie riešenie v minulosti, kým neboli stále viac a viac nahradzované boxami. Ich popis je takmer úplný opak výhod a nevýhod strešných boxov. Nosiče lyží prepravia len lyže, nie však už prilby alebo lyžiarky a v lete je ich využitie takmer nulové (maximálne na udice). 

Na druhej strane ich však ľahko namontujete aj demontujete  sami a skladovanie nie je taktiež žiaden problém. Zmestia sa vám aj do väčšej zásuvky. Preto ich odporúčame lyžiarom s nedostatkom skladovacieho priestoru ale aj napríklad bežkárom (ktorí neriešia prepravu prilieb, lyžiarok a pod).
Aj tu však platí, že pre ich montáž potrebujete na auto základné strešné nosiče. 

Existujú síce aj magnetické strešné nosiče lyží, ale z viacerých dôvodov nie sme ich zástancami.

Yak_FatCat

+ Nízka obstarávacia cena.

+ Vhodné pre všetky dĺžky lyží

+ Bezproblémová skladovateľnosť.

- Využitie len na lyže.

Nasledujúce dve alternatívy sú pre motoristov, ktorí nechcú alebo nemôžu využiť na prepravu lyží strechu.Či už je to z dôvodu nulovej prípustnej zaťažiteľnosti strechy (niektoré presklené strechy, prípadne Tesla X ktorej zadné dvere sa otvárajú nahor), alebo je auto príliš vysoké a manipulácia na streche je komplikovaná. V takom prípade je riešením využiť ťažné zariadenie.

 

Nosič lyží na ťažné zariadenie

Aj keď ponuka týchto zariadení nie je vôbec taká široká ako pri predošlých možnostiach (z dôvodu oveľa nižšieho dopytu), predsa sa dobré riešenie nájde. Napríklad nosič Buzz Ski od výrobcu Buzz Rack je schopný prepraviť až 6 párov lyží, umiestnených vo zvislej polohe za autom. Upevňovací systém umožňuje dobré upevnenie lyží a snowboardov rôznej šírky. Pozície nevyužité lyžami môžete obsadiť aj palicami. Nosič aj lyže sú uzamykateľné a taktiež je možné ho sklopiť pre uľahčenie prístupu do kufra.

BuzzSkiRack_nosič_lyží_na.ťažné

lyže10

Skladovanie nosiča je tiež celkom v pohode, pretože je možné jeho ramená sklopiť k telu nosiča, prípadne ho na leto rozobrať späť do krabice.

lyže11  lyže12

+ Jednoduchý prístup k lyžiam aj pre nižších ľudí.

+ Dostatočná prepravná kapacita. 

+ Vhodné pre všetky dĺžky lyží.

+ Prakticky žiaden (alebo minimálny) vplyv na jazdné vlastnosti a hlučnosť auta.

- Lyže po jazde môžu byť znečistené prachom / vodou zvíreným za autom

- Namontovaný nosič ovplyvňuje funkciu cúvacích senzorov.

 

Prepravný box na ťažné zariadenie

lyže14,5 lyže14

Veľmi dobrým riešením pre tých čo uprednostnia prepravu na ťažnom pred strechou je prepravný box. Je to zariadenie, ktoré vytvára ďalší úložný priestor za autom a ktorý je navyše veľmi ľahko prístupný.
Keďže sa v tomto článku bavíme o preprave lyží, aj v tomto prípade budeme konkrétni a uvedieme presný model – Back Box od nemeckej firmy MFT. Dôvodom je, že aj keď výrobcov zadných boxov je viacero (napríklad španielsky TowBox alebo švédsky Thule), žiaden z nich nemá dostatočnú šírku na prepravu lyží, ale maximálne tak na prepravu golfových palíc. MFT to vyriešilo šalamúnsky a svoj box vybavilo rozširujúcimi bočnicami špeciálne pre prepravu lyží.

lyže16

Do boxu tak dostanete lyže dĺžky až 185cm, čo bude pre väčšinu lyžiarov dostačujúce. Podobne ako pri strešnom boxe, aj do zadného boxu naložíte okrem lyží aj topánky, palice, helmy. Samozrejme, zadný box vám bude užitočný aj pre letnú dovolenku. Oproti predošlému riešeniu (vertikálny nosič lyží na ťažné) zadný box poskytuje aj celkom dobrú ochranu nákladu pred nečistotami.

Pri kúpe zadného boxu sa uistite, čo predajca v danej cene ponúka, pretože celá zostava obsahuje základný nosič, samotný zadný box a rozširujúce bočnice. Niekto ich predáva spolu ako celok a niekto všetko zvlášť, preto pozor na podozrivo nízku cenu.

+ Jednoduchý prístup k lyžiam aj pre nižších ľudí.

+ Preprava aj iného príslušenstva a využiteľnosť aj v lete.

+ Dobre chránený náklad.

 

- Vyššia obstarávacia cena.

- Namontovaný zadný box znefunkční cúvacie senzory.

- Nevhodné pre lyže / bežky nad 185 cm.

- Trochu zložitejšia manipulácia s lyžami (potrebné vysúvanie rozširujúcich bočníc).

 

Detailnejšie popisy jednotlivých nosičov lyží nájdete tu

 

autor článku: Ing.Peter Ocelík (Autohaus.sk)